Buď v bezpečí

O čem to bude?

Duben je mezinárodním měsícem bezpečnosti. Při této příležitosti se Akademie bezpečí rozhodla spojit s jedničkou mezi online projekty zaměřenými na hubnutí a zdravý životní styl na českém trhu – projektem 30ti denní výzva – a společně připravit kampaň na podporu bezpečnosti žen a dětí. Součástí kampaně jsou rozhovory na relevantní témata, instruktážní videa zaměřená na praktické tipy, jak se chovat v krizových situací a rozbory reálných napadení žen. Vše je v online prostředí a zdarma. 

Jakub Otipka

Zakladatel Akademie Bezpečí

Jakub Otipka patří k předním expertům z oblasti osobní a profesní bezpečnosti.

Jako dospívající byl Jakub brutálně napaden pravicovými extremisty a následně zařazen do programu ochrany svědků, což určilo jeho další životní směřování. Po tomto incidentu se rozhodl, že nechce dále žít ve strachu a začal s tréninkem různých bojových sportů a umění.

V současné době působí Jakub jako ředitel České Krav Maga Asociace, největší české sebeobranné organizace, a současně má na starosti rozvoj sebeobranného systému KM. Během jeho kariéry prošlo jeho kurzy více než 30 tisíc klientů, připravil více než 200 profesionálních instruktorů a spolupracoval s řadou vládních i soukromých organizací u nás i v zahraničí.

Mimo těchto komerčních aktivit věnuje Jakub také relativně dost prostoru a času práci s nejohroženějšími skupinami obyvatel. Stojí mj. za charitativními projekty Nenechte si ubližovat, který se věnuje zvyšování úrovně bezpečnosti žen a dětí, Bezpečí pro seniory a několika dalšími.

Marika Janečková

Zakladatelka 30-ti denní výzva

Prožila jsem si období, na které velmi nerada vzpomínám, velmi pomalu ve mně začal klíčit strach, který mi přerostl přes hlavu. Bála jsem se jít do parku, že mě tam někdo znásilní, bála jsem se jít z práce domů sama. Dopadlo to tak, že jsem se začala bát už i na něco se zeptat třeba prodavače v obchodě, protože jsem se bála že na mě bude zlý a nepříjemný. Nebo si nalít pěnu do koupele, myslela jsem si, že na ní budu mít tak strašnou alergickou reakci, že umřu.

Tak mocný a omezující je strach! Jelikož hodně pracuji s lidmi a často se mi svěřují, vím, že s podobnými myšlenkami žije spoustu lidí – strach z práce, lidí, očekávání a všichni si myslíme, že je to normální. Že někdo má strach z pavouků, tak já mám strach z toho a toho. 

Ale na všem se dá pracovat a je velká škoda omezovat se na tomhle krásném světě. 

Pojďme se na cítit v bezpečí a začít svobodně žít.

Marika Janečková

Jsem autorkou projektu 30ti denní výzva, který pomáhá lidem být se sebou více spokojený. V programech se zaměřujeme zejména na zdravý jídelníček, cvičení, ale i psychiku. Miluju, když dostanete zpětnou vazbu, že se díky vám někdo cítí ve svém těle konečně hezky a že ste mu pomohli změnit život. Moje poslání je motivovat a podporovat lidi k tomu, aby se jim podařilo splnit to, co si ve svém životě přejí mít.  Do dnešního dne s námi spolupracovalo přes 154 000 klientů a já jsem za každého jedno vděčná a šťastná.

Harmonogram

Strach: dobrý sluha, špatný pán

7.4 od 19:00

Strach cítí čas od času každý. Může nám zachránit i zničit život. Jak s ním tedy pracovat?  Existuje vůbec něco jako neoprávněný strach a jak dalece jsme ovlivňováni strachem ze smrti? Na tyto a další otázky odpoví Jakub Otipka v prvním rozhovoru.

Komentované reálné incidenty

12.4 od 19:00

Na základě dlouhodobé zpětné vazby od vás jsme zjistili, že by vás nejvíce zajímala analýza reálných incidentů. Připravili jsme pro vás formát, ve kterém se podíváme na případ, pro který jste hlasovali.

Dál už ani krok!: umění nastavování hranic

14.4 od 19:00

Lidé se k nám obvykle chovají tak, jak jim dovolíme. O “ne” se nevyjednává, protože člověk, který vaše “ne” ignoruje, se vás snaží ovládat. Jak si nastavit hranice a jak je bránit? O tom si popovídáme s Jakubem Otipkou při dalším setkání.

 

Život v pekle: jak poznat násilné partnery

21.4 od 19:00

Domov by měl být symbolem bezpečí, bohužel ne vždy tomu tak skutečně je. Jak včas rozpoznat potenciálně násilného partnera a proč se oběti často rozhodnou radši přežívat než žít? Případů domácího násilí v současné době rapidně přibývá. Jakub Otipka nabídne svůj pohled na tuto palčivou problematiku.

Komentované reálné incidenty

26.4 od 19:00

Na základě dlouhodobé zpětné vazby od vás jsme zjistili, že by vás nejvíce zajímala analýza reálných incidentů. Připravili jsme pro vás formát, ve kterém se podíváme na případ, pro který jste hlasovali.

 

Jak nevychovat oběť ani agresora

28.4 od 19:00

Jak u dítěte rozvíjet dovednosti klíčové pro naplněný život? Jak vést děti k sebevědomí a jak se s nimi bavit o násilí? Jakub Otipka se již pár let mimo jiné věnuje rozvoji komunitní školky Spolu Beat, která přichází s alternativním přístupem k rozvoji dětí.